Gmina Nekla na przestrzeni ostatnich lat znacznie wzmocniła swoją pozycję jako ośrodek gospodarczy, a co za tym idzie stała się atrakcyjnym miejscem do życia dla obecnych i przyszłych mieszkańców. Obok wieloletnich tradycji gospodarczych, licznych nowych inwestycji oraz korzystnego położenia geograficznego, niewątpliwym atutem gminy jest przedsiębiorczość i kreatywność mieszkańców.
Nekla jest gminą miejsko – wiejską, siedziba władz jest miasto Nekla. Gmina jest podzielona na 15 sołectw. Obecnie liczba mieszkańców to 7.461 osób, w tym w mieście Nekla 3.722 mieszkańców, a na wsiach 3.739 osób.
Mocną stroną gminy jest jej położenie w pobliżu międzynarodowych szlaków komunikacyjnych, a także niewielka odległość do stolicy Wielkopolski – Poznania oraz miasta powiatowego – Wrześni. Przez południową część gminy przebiega autostrada A2, a odległości 13 km na zachód znajduje się węzeł trasy ekspresowej S-5. Gmina ma dostęp do kolei (stacje kolejowe w Nekli i Podstolicach), co umożliwia swobodną podróż w kierunku Poznania i Warszawy.
Gmina posiada ogromny potencjał handlowy, usługowy i edukacyjny. Co roku spora kwota gminnego budżetu jest przeznaczane na wydatki inwestycyjne, znacznie poprawiające jakość życia mieszkańców, takie jak: budowę dróg i chodników czy rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej. Rozwinięta sieć przedszkoli i szkół zapewnia każdemu swobodny dostęp do edukacji. W Nekli mieszczą się trzy zespoły szkół, pięć przedszkoli oraz żłobek. Poziom nauczania w gminnych szkołach charakteryzuje się wysokim poziomem, na co najlepszym dowodem są jedne z lepszych wyników edukacyjnych uczniów w testach i egzaminach kończących naukę.
W mieście działa przychodnia lekarza rodzinnego, punkt diagnostyczny, stomatolog oraz dwie apteki. W oddalonej o 10 km Wrześni znajduje się szpital powiatowy oraz liczne przychodnie specjalistyczne i prywatne praktyki lekarskie.
Miasto posiada w pełni rozwiniętą infrastrukturę z dostępem do wszystkich mediów. W gminie dominuje zabudowa jednorodzinna, dająca wiele swobody i stwarzająca doskonałe warunki do pielęgnowania życia rodzinnego. Atrakcyjne miejsca pod budownictwo jednorodzinne, z dala od wielkomiejskiego zgiełku, przyciągają nowych mieszkańców. Obecnie w Nekli zaobserwować można coraz bardziej intensywną rozbudowę budownictwa wielorodzinnego.
W ostatnich latach poczyniono szereg inwestycji w zaplecze sportowo – rekreacyjne, co przyczynia się do ciągłego wzbogacania oferty imprez kulturalnych i sportowych w gminie.
W Nekli znajduje się hala widowiskowo sportowa oraz wielofunkcyjny obiekt lekkoatletyczny z boiskiem i bieżnią (otwarty w 2018 r.), a w Zasutowie nowoczesna sala sportowa (powstała w 2015 r.). Dużą popularnością wśród mieszkańców, szczególnie rodzin z dziećmi, cieszą się miejsca rekreacji w Nekli. Na jednym z nich znajduje się skatepark, zewnętrzna siłownia, fontanna i plac zabaw dla dzieci oraz szachownice. Na drugim miejscu rekreacji i wypoczynku znajduje się plac zabaw dla dzieci z zestawem zabawowym wielofunkcyjnym, boiskiem z koszem do koszykówki oraz stacją naprawy rowerów ze stojakiem.
Na kolejnym, powstałym w 2019 r. powstała otwarta strefa aktywności. Na obiekcie znajdują się zestawy sprawnościowe, siłownia plenerowa, miejsca do gier planszowych (szachy/ warcaby i chińczyk) oraz plac zabaw.
Infrastruktura, miejsca oraz wydarzenia sportowe zachęcają do aktywnego trybu życia. W gminie znajduje się kilka boisk sportowych oraz placów zabaw dla dzieci. Jedną z większych atrakcji turystycznych w gminie jest szlak rowerowy „Śladami osadnictwa olęderskiego”. Na trasie, pośród łąk i urokliwych zakątków leśnych, zobaczyć można najważniejsze zabytki w gminie: zespół parkowo – dworski w Nekli i Podstolicach, cmentarze ewangelickie, kościoły i pomniki przyrody. W sierpniu każdego roku na trasie szklaku organizowany jest rodzinny rajd rowerowy, w którym w 2019 r. wzięło udział ponad 700 osób. Dużą popularnością cieszy się także jedna z większych imprez biegowych powiatu wrzesińskiego, czyli Nekielski Bieg do Lata. Wydarzenie, oprócz biegaczy pokonujących 10-kilometrową trasę ulicami Nekli, gromadzi rodziny z dziećmi i seniorów, biorących udział w krótszym biegu familijnym.
Nekla to także szeroki wybór wydarzeń kulturalnych. Do flagowych imprez zaliczyć można m.in. Wianki, czyli coroczne powitanie lata oraz Alternatywny BASH – dwudniowe wydarzenie muzyczne, będące gratką dla fanów muzyki klubowej, hip-hopu i rapu.
Kreatywnie i aktywnie – tak można spędzić czas w Nekielskim Ośrodku Kultury.  Każdego dnia prowadzone tam są różnorodne zajęcia ruchowe, artystyczne i ogólnorozwojowe dla dzieci i dorosłych – nauka tańca, fitness, warsztaty plastyczne, naukowe, kulinarne, robotyka, nauka gry na instrumentach, a także orkiestra dęta i inne. To także miejsce spotkań, konferencji, występów kabaretów czy koncertów. Od 2016 roku Nekielski Ośrodek Kultury mieści się w nowoczesnej siedzibie, gdzie do dyspozycji mieszkańców jest 6 sal, w tym sala widowiskowa, mieszcząca ponad 200 osób. W Nekli prężnie działa również Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Nekla, gdzie oprócz skorzystania z bogatego księgozbioru oraz kawiarenki internetowej, najmłodsi mogą wziąć udział w spotkaniach artystycznych.
Na terenie gminy Nekla funkcjonuje kilka hoteli z restauracjami o wysokim standardzie. Na uwagę zasługuje Dwór w Podstolicach. Niewielki butikowy hotel mieści się w zabytkowym XIX wiecznym neoklasycystycznym dworze. Elegancki obiekt, otoczonym 100-letnim parkiem i ogrodem, oferuje gościom 15 pokoi oraz możliwość organizacji spotkań firmowych i konferencji. Przy głównej arterii komunikacyjnej w mieście (droga E-92) znajduje się 3-gwiazdkowy Hotel Nekla, który w swojej ofercie proponuje klientom skorzystanie z jednego z 40 pokoi, kręgielni, restauracji i sali bankietowej. Hotel Barczyzna Medical Spa jest położony zaledwie 4 km od trasy nr 92, w otoczeniu malowniczego lasu i łąk. Hotel wziął swą nazwę od miejscowości, w której się znajduje. Historia wsi Barczyzna wiąże się z osadnictwem olędrów, którzy przybyli w te rejony w XVIII wieku i zajmowali trudne do zagospodarowania tereny, prowadząc na nich uprawy i hodowlę zwierząt. Do tej pory w sąsiedztwie hotelu znajduje się jeden z wielu w okolicy - cmentarz ewangelicki. Ze względu na swoją lokalizację 3-gwiazdkowy hotel oferuje swoim gościom różne formy rekreacji i aktywnego wypoczynku: jazdę konną, masaże i zabiegi relaksacyjne, korty tenisowe i boisko do piłki nożnej, możliwość zorganizowania ogniska oraz imprezy plenerowej, a także skorzystanie ze strefy Medical i Spa. W Podstolicach przy trasie K-92 mieści się Restauracja i Hotel Greys Podstolice, które zapewnia swoim gościom piękne nowoczesne sale i wspaniałą kuchnię oraz komfort.